Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

USG

Artykuły

 • Pracownia USG

  Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żegocinie wykonuje bezpłatne badanie USG dla wszystkich zadeklarowanych pacjentów, po otrzymaniu skierowania od lekarza POZ lub lekarza ginekologa.  Zapisy telefonicznie pod numerem telefonu: 14 613 20 34 lub osobiście w rejestracji ośrodka.  Istnieje również możliwość wykonania badań USG prywatnie.

  W ramach NFZ można uzyskać skierowanie na badanie USG:

  - usg jamy brzusznej

  - usg tarczyc i przytarczyc

  - usg węzłów chłonnych

  - usg przestrzeni zaotrzewnej

  - usg układu moczowego

  - usg ślinianek

  - usg piersi

  - usg położniczo-ginekologiczne

   

  Badania wykonują:

  - lek. Tomasz Piegza

  - lek. Adrian Orłowski

  - lek. Tadeusz Leśniak

   

   

  Przygotowanie do badań USG:

  1. USG jamy brzusznej:
   • Na badanie zależy zgłosić się na czczo, to znaczy w dniu badania nic nie jeść, nie palić papierosów, nie żuć gumy. Jeśli badanie ma odbyć się w godzinach popołudniowych dopuszczalne jest spożycie lekkiego śniadania, nie później jednak niż 6 godzin przed badaniem.
   • Na dzień przed badaniem unikać produktów powodujących powstawanie nadmiernej ilości gazów, takich jak: napoje gazowane, jabłka, bita śmietana czy świeże pieczywo.
   • Pić dużo wody mineralnej niegazowanej.
   • Nie przerywać przyjmowania leków (normalnie zażywamy leki).
   • Do badania USG brzucha musi być wypełniony pęcherz moczowy (pić dużo wody mineralnej niegazowanej, dwie godziny przed badaniem nie sikać).
  2. USG piersi:
  3. Badanie powinno być wykonane od 1 do 10 dnia cyklu. Dla kobiet powyżej 50 roku życia konieczne jest posiadanie aktualnej mammografii (nie starszej niż 2 lata).

  Pozostałe badania USG nie wymagają przygotowania.

  Czytaj Więcej o: Pracownia USG